שאלות נפוצות


איך עובד מצבר?

מצבר אוגר אנרגיה בצורה כימית באופן שניתן לשחרר אותה, לפי דרישה, בצורת חשמל. באנרגיה החשמלית הזו משתמשים במערכות הצתה ברכב המפעילות את המנוע. מצבר ברכב יכול גם להפעיל אורות ואביזרים אחרים. אם רצועת האלטרנאטור כושלת, ייתכן והמצבר יצטרך גם כן להפעיל את כל מערכת החשמל ברכב לפרק זמן קצר.

Arrow _topחזור לראש הדף

מה עלי לקחת בחשבון כאשר אני רוכש מצבר?

גודל: מה הם המימדים של המצבר המקורי? עוצמה: מה היא עוצמת האמפר הדרושה בהתנעה קרה להפעלת הרכב? אחריות: מצברים ממונעים נתמכים בחבילות אחריות שונות. בחר את מה שנכון לצרכיי הרכב שלך.

Arrow _topחזור לראש הדף

כשאני מחליף את המצבר, או מנקה את המסופים, למה זה חשוב להסיר קודם כל את כבל ההארקה?

לפני שתתחיל, תמיד תבדוק את מערכת האדמה שקיימת ברכב. אם תסיר קודם כל את המחבר החיובי במערכת בעלת הארקה שלילית, אתה עלול להסתכן ביצירת ניצוצות. זה יכול לקרות אם כלי המתכת, שבו אתה משתמש להסרת מחבר המסוף החיובי, בא במגע עם כל פיסת מתכת ברכב. אם תרחיש זה מתקיים בזמן עבודה על יד המצבר, עלולה להיווצר הצתה שיכולה לגרום למצבר להתפוצץ. זה חשוב מאד להסיר בראש ובראשונה את מקור ההארקה.

Arrow _topחזור לראש הדף

איך אוכל לדעת אם מצבר הוא חדש?

בדרך כלל תוכל למצוא תרשים קטן בצידו של מכל המצבר, עליו מצוינים החודש והשנה בה יצא המצבר מהמפעל. האות תציין את החודש, כאשר "A" מסמלת את חודש ינואר, "B" את חודש פברואר וכן הלאה. המספר מציין את השנה, כאשר "9" יופיע בשביל 1999, "0" לשנת 2000 וכן הלאה. "A9" יציין את ינואר 1999, "C0" למרץ 2000 (על האות "L" מדלגים, ולכן האות "M" היא זו שמייצגת את חודש דצמבר).

Arrow _topחזור לראש הדף

מה המשמעות של CCA ("אמפרים בהנעה קרה")?

אמפרים בהנעה קרה הוא למעשה מדד שמשתמשים בו בתעשיית המצברים כדי להגדיר את יכולות המצבר להתניע בטמפרטורה נמוכה. הדירוג הוא למעשה של מספר האמפרים שיכול מצבר חדש, הטעון בצורה מלאה - להעביר באפס מעלות פרנהייט (כמינוס 17 מעלות צלזיוס) למשך 30 שניות, תוך כדי החזקת עוצמה של לפחות 7.2 וולט למצבר של 12 וולט. ככל שדירוג האמפרים בהנעה קרה גבוה יותר, כך עולה עוצמתה של ההנעה הראשונית למצבר.

Arrow _topחזור לראש הדף

מהם דירוגי MCA (Marine Cranking Amps) או CA (Cranking Amps)?

זהו מדד שמשתמשים בו על מנת לתאר את פריקת ההספק באמפרים, במצבר חדש וטעון במלואו, ב32 מעלות פרנהייט (0 מעלות צלזיוס), שניתן להזרים בצורה רציפה במשך 30 שניות, תוך שמירה על עוצמה ששווה או גדולה מ1.2 וולט לכל תא. ההתייחסות של ראשי התיבות היא ל Marine Cranking Amps או Cranking Amps.

Arrow _topחזור לראש הדף

מהי קיבולת רזרבית?

קיבולת רזרבית (RC) היא מדד בתעשיית המצברים המגדיר את היכולת של המצבר להפעיל כלי רכב עם אלטרנאטור או רצועת מאורר שאינם פועלים. המדד מצוין במספרים, המתייחסים למספר הדקות הדרוש למצבר, ב80 מעלות פרנהייט (כ-26 מעלות צלזיוס), לפרוק 25 אמפרים בעוצמה של 10.5 וולט למצבר של 12 וולט. ככל שמדד הקיבולת הרזרבית של מצבר גבוה יותר, כך יוכל כלי הרכב לפעול לזמן ממושך יותר במקרה של תקלה באלטרנאטור או במאוורר.

Arrow _topחזור לראש הדף

מה יכול להיגרם למצבר עקב חום מופרז?

טמפרטורה גבוהה תקצר את חייו של מצבר על ידי התנדפות של מים מתוך מוליכי החשמל, ויצירת חלודה והחלשת קווי החשמל החיוביים.

Arrow _topחזור לראש הדף

כשהרכב שלי לא מתניע, איך ניתן לדעת בוודאות אם אכן יש צורך במצבר חדש?

בעיות רבות יכולות למנוע בעד הרכב להתניע, ועל כן יש צורך באבחון וטיפול בבעיות. חנויות רבות המוכרות מצברים מבצעות בדיקת חינם למצבר, כך שזה יכול להוות כצעד ראשון יעיל.

Arrow _topחזור לראש הדף